Hraní rolí, vytváření herního sociálního systému
Pro ty, co neznají ty dvě tajemné zkratky: RPG znamená Role Playing Game, volný český překlad je „hry na hrdiny“, čímž se míní hrdinové obecně, hraní rolí. LARP je něco jako jedna z podob RPG, je to „živá“ hra (zkratkou RPG se totiž kromě živého hraní označují i počítačové hry s podobným charakterem), jejíž účastníci přijmou předem vytvořené role hrdinů v určitém příběhu (ten má svůj obrysový scénář) a tedy vstoupí do pocitů a jednání postavy žijící v určitém sociálním systému.
Co to znamená pro vás? Účastníci dostanou postavy v příběhu, přečtou si, co je jejich postava zač, jakou má minulost, přečtou si, jak je příběh rozehraný a co je cílem jednotlivých postav. A pak se změní ve svou postavu a ocitnou se v jiné realitě. To podpoříme kostýmem, který postava získá, prostředím, rekvizitami.
Ve hře si pak počínají tak, jakoby se opravdu ocitli v herní realitě. My, jakožto organizátoři do hry vstupujeme různými podněty a pomáháme postavám v jejich „životě“ i dosažení jejich cílů.
Co se během této hry stane? Hráči mají možnost prožít si jednání úplně jiných postav, mají možnost jednat způsobem, jak by si v realitě nedovolili, nebo jak by si ani dovolit nechtěli. Takže kromě prožitku jim to přinese obrovské poznání, jak myslí a vidí svět jiní lidé.
S týmem lidí se děje ovšem ještě něco na vyšší úrovni: Hra zbourá sociální vazby a struktury z reálného života a donutí hráče žáít v sociálním systému herním. Tím se otevřou nové hranice, nové vazby, nová poznání.
Hráči po skončení sdílejí dojmy, zážitky a poznatky, takže hra je zakončená určitou „katarzí“, aby její efekt byl co nejvyšší.
Přidejte odpověď