Filmová výchova

Workshop pro učitele ZŠ / SŠ

Tento kurz je akreditovaný MŠMT (Čj. MSMT-7902/2015-2-237)

Porozumění filmu a médiím je spojené se zážitkem média sami vytvářet. Jakmile člověk zkusí natočit vlastní krátké video, zpracovat vlastní „zpravodajský šot“, pochopí jeho různorodé aspekty rychleji než po mnohahodinové teoretické výuce. Náš přístup je tedy takový, že hlavní linkou výuky je vlastní tvorba žáků, učitel je provází různými fázemi vzniku mediálních děl a pomáhá jim odhalovat principy, na kterých filmová a mediální tvorba stojí a přes tuto tvorbu se dostanou k teorii.

Worskhop je postavený tak, aby si účastníci sami vyzkoušeli aktivity, které pak budou realizovat s žáky.

Na začátku je krátký seminář zaměřený na tvorbu scénáře, v jeho rámci účastníci vytvoří vlastní scénář a storybord ke kratičkému skeči.

Druhé téma je zaměřené na elementární pravidla kamery, záběrování – z praktických důvodů spojené s kratičkým exkurzem do střihu.

Pak následuje blok, v jehož rámci účastníci pod vedením lektora vlastnoručně natočí kratičký skeč a po natočení ho i sami nastříhají.

Nakonec proběhne projekce videí a diskuse o tom, jak je co udělané, co jakým způsobem funguje.

Tyto zcela praktické aktivity jsou startovními impulzy pro otvírání obecnějších teoretických a didaktických otázek.

Rozsah workshopu je ideálně 6 vyučovacích hodin s přestávkami.

Aby byl seminář pro učitele co nejefektivnější, je ideální, budou-li mít vlastní kameru a notebook, s kterými později budou pracovat ve výuce.

jaksedelafilm2Obsah je tedy pestrý a účastník kurzu se na základní úrovni dozví a vyzkouší si řadu věcí z různých oborů – a to jak z ryze uměleckých, tak z ryze technických a přírodovědných. Pokud nejste zrovna expert na fyziku, nelekejte se – přírodovědné a technické zaměření části lekcí neznamená, že čekáme, že jste milovník fyziky nebo počítačů. Co neumíte se naučíte a to způsobem úplně jiným než jak to znáte ze školy. Na druhou stranu v lecčems se absolvováním kurzu stanete experty, kteří budou umět mnohem víc, než ostatní.

Účastníky kurzu naučíme chytrým způsobem využívat technické prostředky, vč. toho, který naprostá většina účastníků už má – totiž mobilní telefon.

Pokud máte zájem účastnit se kurzu, nebo ho chcete ve svém regionu usořádat, kontaktujte nás.

Víc informací na webu projektu Filmová výchova

89 + = 91