Dolmeny

dolmen

Patří k nejstarším stavbám na této planetě – jejich stáří se odhaduje prům. na cca 6.000 let – a stavěli je “lidé megalitické kultury”, národ, pro který ani nemáme pořádné jméno. Když je našli Keltové, byly už opuštěné a tak je lidé začali nazývat buď pojmem dol – mane (”stůl z kamene”) nebo sídh (posvátné místo). Některé zasypali hlínou (mohyla) a pohřbívali do nich. Tak vznikl obecně rozšířený omyl, že šlo o hrobky.

Verča u dolmenu
Verča u dolmenu
Vstup do dolmenu
Vstup do dolmenu
Zasypaný dolmen
zasypaný dolmen
Dolmen

 

U ostrovních Keltů ovšem sídh zůstal posvátnou komorou, kde sídlí “víly ze sídhu” (bane sidh, banshee). Smrtleníkům byl do sídhů zakázaný vstup – ti, kdo zákaz porušili, nalezli v sídhu či krátce po jeho opuštění smrt. Slyšeli zpívat víly ze sídhu, tak vzniklo spojení – slyšet zpívat banshee znamená slyšet příchod vlastní smrti. A tak se lidé dolmenům vyhýbali. S výjimkou několika vyvolených, kteří zážitkem smrti těla nalezli své božství a sjednotili se s ním; ve znovuzrozeném těle se pak vraceli na svět obdařeni “nadpřirozenými” schopnostmi.

Dolmen Dolmen
Váha stropních desek je v řádu tun
Váha stropních desek je v řádu tun
Detail uložení stropních desek - ideální pro maximální rezonanci
Detail uložení stropních desek – ideální pro maximální rezonanci
Zpíváme v dolmenu
V noci při svíčce, občas zcela potmě jsme nahrávali hudbu pro zpívající vílu
Vstupte do Světla
Vstupte do světla!
kliknutím na obrázek si ho stáhnete jako tapetu 800×600

 

Do sídhů dnes v Bretani bez obav přicházejí i mnozí turisté. Nemohou tam slyšet víly, protože jsou hluší, a nemohou tam zemřít, protože jsou mrtvi. Ovšem víly tam zpívají a když si najdete dobu, kdy vás nebudou rušit turisté, můžete je zažít. Pozdravte sídh i víly… a zazpívejte jim, budete-li trpěliví, odpoví vám.

Myslím, že správný název těchto staveb je Zpívající kámen, protože jsou stavěné tak, aby stropní deska (většinou žulová a vážící i desítky tun) co nejlépe rezonovala – zněla. Každý má “svůj tón”, rozezpíváte-li uvnitř na správném místě ten, na který je sídh naladěn, rozezvučí se váš hlas velkým množstvím alikvót a sídh se rozezní nádherným kulatým flétnovým zvukem – a rozechvěje se, až jsme občas měli strach, aby nám stropní deska nepukla nad hlavou. Nepukla – řízené rozvibrování na vlastním rezonančním kmitočtu kamene byl totiž způsob jak sem byly obrovské desky stěhovány, a to i ze vzdálenosti mnoha kilometrů.

Hrob víly Vivien

Tento dolmen, respektive jeho zbytek, stojí uprostřed Broceliandského lesa na dutém (!) pahorku. Říká se mu hrob víly Vivien. Scházejí vám další legendární postavy? Nemusí – nedaleko odtud najdete jezero, kde od Vivien dostal Artuš slavný Excalibur, hrob čaroděje Merlina a v lese ukrytý docela pěkný kromlech, kde Merlin možná probouzel své draky.

Zdobená stéla uvnitř dolmenu

I vy to se svými žáky můžete zažít, budete-li chtít, provedu vás a vaše žáky cestou po svém Languedoku, která vás nebude stát nijak závratnou sumu (autobus + bydlení v kempu). Hrady, horská údolí, jeskyně, středověké vesničky… Připravím pro vás hru, při které se mnozí naučí z dějepisu středověku a zeměpisu západní Evropy víc než za celý rok. Víc informací o cestě najdete zde >>.

20955 Celkem přečteno 4 Dnes přečteno

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


86 + = 87