Dějepis pod lavicí

Většina lidí si dějepis pamatuje jako spoustu jmen, dat a událostí, něco, co je vlastně úplně odtržené od reality. Strašná nuda, kterou někdo zapomněl ve školních osnovách. A je pravda, že se tak dost často učí. A je to hrozná škoda. Dějepis, to jsou příběhy. Docela často příběhy, které by žádný spisovatel nebo scénárista nevymyslel, anebo, kdyby vymyslel, tak byste mu je nevěřili. A navíc jsou to příběhy, které se skoro vždycky nějak dotýkají i dneška. Protože lidi se za poslední tisíce let, co je v historii sledujeme, vůbec nezměnili. V historii se schovává nejenom pěkný kousek romantiky, ale taky díky ní můžeme vidět úplně jinýma očima svět kolem sebe. Ryzí současost.

Dějepis pod lavicí

Já ve škole taky potkával dějepis v té nudné podobě, ale to mi ho nějak nedokázalo zošklivit. To, že soudružka dějepisářka neměla ahnung o spoustě souvislostí, mě vlastně docela bavilo.

A život chtěl, abych pak na střední škole sám začal učit předmět, ve kterém jsem si spojil dějepis, zeměpis i některé společenské vědy. A ty příběhy pak začaly dávat úplně nový smysl, my jsme díky nim se studenty poznávali svět. Bylo to skoro, jako když kosmonaut dorazí do neprozkoumané části vesmíru a objevuje jí.

Studenti ten předmět velmi rychle (k nelibosti prakticky všech úředníků) pojmenovali „dězepis“. Byl zajímavý tím, že jsme se ani tak nestarali o jména a data, ale až nebezpečně často jsme si kladli otázky „proč?“ a hledali souvislosti a analogie. Třeba, jestli pak vás napadne, jak moc se císařské Německo na prahu první světové války mohlo poučit z těch různých „proč“, které s odstupem času umíme najít v historii gótských válek v 6. století? Co má bitva u Lepanta společného s Evropskou unií a jak by Kolumbus uspěl před grantovou komisí?

Nakonec jsem začal pochybovat i o tom, jestli je potřeba dějepis učit chronologicky, protože ty příběhy docela často drží pohromadě daleko zajímavější logikou, než tím, že šly za sebou, jedna událost po druhé. Takový ilegální dějepis, který je moc kacířský na to, aby ho někdo ve školách bral vážně. Ale mimo školu si to můžeme dovolit, ne?

Jestli vás knížka zaujala, napište si o aktuální informace s vydáním Dějepis pod lavicí >>

23483 Celkem přečteno 6 Dnes přečteno

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

49 − 45 =